Preventivna zaščita kulturne dediščine
Umetnine, predmeti, ki so nam ljubi in smo jih bodisi podedovali bodisi jih skrbno zbiramo, četudi smo jih naključno našli v kleteh, na podstrešjih, ali pa jih pretehtano kupili, so podvrženi različnim dejavnikom staranja. Da se predmeti starajo in se s tem spreminjajo, izgubljajo barvo in obliko je seveda naravno. Nekateri se obrabijo ob uporabi, drugi med napačnim hranjenjem, tretji zaradi nezgod in prepogosto tudi zaradi vandalizma... Različni vzroki lahko vplivajo na izgled naših umetnin. V kolikor nam je izgled naših predmetov všeč, kakršen je v trenutnem stanju, četudi izkazuje sledi zgodovine umetnine, predmet konserviramo, da ostane v stabilnem stanju, v obratnem primeru je pač potrebno restavriranje predmeta.
Če želimo predmet obvarovati pred vsakodnevnimi dejavniki, ki vplivajo na njegov izgled, mu lahko dodamo zaščite, ki ga obvarujejo prahu, prekomerne vlage ali temperature, premočne sončne svetlobe ali morda mehanskih poškodb. Preventivne zaščite se nanašajo na prepoznavanje škodljivih dejavnikov ter njihovo omejevanje, z namenom, da upočasnimo mehanizme propadanja predmetov. Mehanske zaščite nudijo predmetu določeno oporo med hranjenjem, transportom ali predstavljanjem in omogočajo tudi lažje rokovanje s predmetom.
Preventivna zaščita skuša predmete obvarovati pred:
- mehanskimi poškodbami,
- poplavami ali puščanji vodnih inštalacij, vodo,
- požarom, dimom ali sajami,
- kriminalom, vandalizmi ali krajami,
- škodljivimi organizmi, plesnimi ali insekti,
- onesnaženostjo zraka, prahom,
- svetlobnim sevanjem,
- nepravilno temperaturo zraka,
- nepravilna vlago zraka in
- založitvami ali izgubo predmeta.
V Zavodu Trismegistus za vse, ki za svoje predmete potrebujete nasvet ali storitve nudimo vrsto neprofitnih aktivnosti, kot so ocena ogroženosti, svetovanje in po potrebi ustrezne konzervatorske ali restavratorske posege. Da je preventiva boljša kot kurativa, je jasno že vsakomur, vendar pa se še vedno premalo ljudi odloča na takšen način tudi ravnati, kljub temu, da minimalna investicija v preprečevanje negativnih vplivov lahko omili in prepreči potrebo po nadaljnih restavratorskih posegih. Za vse, ki pa bi želeli svojo zbirko umetnin prepustiti v roke primernemu strokovnjaku pa nudimo sledeče storitve za zaščito predmetov kulturne dediščine:
- ocena ogroženosti umetnin / kulturne dediščine
- popis stanja umetnin / kulturne dediščine
- izdajo mnenja ali predloga za konservatorsko - restavratorski poseg
- konservatorske posege
- restavratorske posege
- svetovanje pri izdelavi transportnih zabojev za umetnine
- svetovanje in izdelavo vitrin za umetnine
- vstavljanje hrbtnih ali drugih zaščit za umetnine
- svetovanje o rokovanju, ravnanju in ohranjanju umetnin
- storitve redne kontrole stanja okolja v katerem se umetnine nahajajo.
Na prvi pogled morebiti izgleda, kot da smo pri svojem delu in ločevanju na profitne in neprofitne dejavnosti diskriminatorni, vendar se je potrebno zavedati, da varovanje umetniških zbirk, ki so ocenjene na višje vrednosti in so priporočeno tudi primerno zavarovane zahteva drugačno obravnavo kot pa npr. nabožni kip, ki ga posameznik najde na podstrešju. Slednji se bodo le v redkih primerih odločili za investicijo v ustrezne posege za ohranitev tovrstnega predmeta in večina jih bo neslavno končala v slabem stanju ali pa morebiti celo na smetišču. Slednje želimo v kar največji meri preprečiti in zato tudi posledično za posameznike storitve kot opisano zgoraj opravljamo neprofitno. Nasprotno pa vse, ki se zavedate pomembnosti naših prizadevanj in imate morebiti primerno zbirko, za katero bi potrebovali kakšno izmed zgoraj navedenih storitev, naprošamo, da nam z zaupanjem omogočite delo in posledično tudi finančna sredstva, s katerimi bomo lahko primerno reševali sicer spregledano kulturno dediščino. Meceni in podporniki kulture ste tudi vabljeni, da nas kontaktirate ali pa si preberete o načinih, kako lahko efektivno prispevate k širitvi naših idej in podpori naših prizadevanj.