Kapucinska knjižnica Krško
11 Nov 2024V kulturnem projektu Nastajanje krasilnih stenskih poslikav smo rahlo preučevali nepremični spomenik Kapucinski samostan (;EŠD 10286; Krško – Kapucinski samostan; spomenik), del katerega je tudi Kapucinska knjižnica Krško. Predstavljena sta v smislu vzgojno - izobraževalne vsebine strokovnega članka o kulturni dediščini v Mestni občini Krško.
Projektu lahko sledite tudi na Facebooku in ste vedno obveščeni o dogodkih.
Prisrčno vabljeni k branju!
Kapucinska knjižnica Krško
Avtor / ica: Maja Ivanišin, magistrica umetnosti, konservatorka – restavratorka, Zavod Trismegistus
V letu 2024 smo pričeli preučevati nepremični spomenik Kapucinski samostan (;EŠD 10286; Krško – Kapucinski samostan; spomenik), kjer domuje Kapucinska knjižnica Krško. Skupaj predstavljata pomemben delček kulturne dediščine Mestne občine Krško. Oboje je bilo zajeto v tematskih sklopih proučevanja kulturne dediščine v Krškem. V 17. stoletju so se bratje kapucini razširili po vsej Evropi in prišli tudi na slovenska tla. Ustanovili so samostan v Krškem s posebnim prostorom namenjenim hranjenju knjig in s tem tudi knjižnico. Njeno najaktivnejše obdobje je bilo med leti 1644 in 1897. Na pomembnost samostana in s tem tudi knjižnice v njem opozarja stropna freska nad severnim vhodom v samostan. Na freski je naslikan angel, ki drži v rokah napis - »Pojdi v hišo božjo«. Motivi za nastanek freske so nam lahko znani in smiselni na prvi pogled, a njen nastanek in njen avtor sta lahko predmet nadaljnjega raziskovanja in preučevanja. Za nas so zelo pomembne ugotovitve in spoznanja konservatorsko – restavratorske stroke in na osnovi ugotovitev opredeljena stališča ter smernice o celostni ohranitvi obstoječe freske. Da bi lahko ohranili pomemben artefakt za bodoče rodove, ga je potrebno čim prej restavrirati oziroma izvesti konservatorsko – restavratorski poseg.
Ključne besede: stenske poslikave, krasilna polja poslikav, figuralika v stenskih poslikavah
Zavodu Trismegustus smo v letu 2021 začeli s kulturnim projektom "Nastajanje krasilnih stenskih poslikav", katerega namen je na čim bolj neposreden način predstaviti in pojasniti pomen stenskih poslikav in jih približati uporabnikom. V letu 2024 smo pričeli z ogledom nepremičnega spomenika Kapucinski samostan, del katerega je tudi Kapucinska knjižnica Krško ter se seznanili z dejanskim stanjem delitve knjižnične dejavnosti med omenjeno knjižnico in sestersko knjižnico, ki je v Škofji Loki.
Obravnavo nepremičnega objekta v Krškem bomo predstavili v smislu vzgojno - izobraževalne vsebine in jo zajeli v strokovnem članku o kulturni dediščini v Mestni občini Krško. Tako bo vsebina kulturnega projekta »Nastajanje stenskih poslikav« namenjena Kapucinski knjižnici Krško (angl. Capuchin Library Krško) kot objektu v starem mestnem jedru mesta Krško lahko postal med drugim tudi pomembna izobraževalna in turistična točka v Krškem. Menimo, da je ob omenjeni freski potrebno upoštevati konservatorsko – restavratorske posege, ki jih terja ta stroka. Zato je nujen to vrsten poseg na omenjeni stropni freski nad severnim vhodom v samostan. Mi ga poimenujem z delovnim naslovom Poslikava Angel - »Pojdi v hišo božjo«.
V že omenjem obdobju med 1644 in 1897 je nastala bogata baročna kapucinska knjižnica v zgornjem nadstropju samostanske stavbe. Je ena redkih knjižnic, ki je delovala skoraj štiri stoletja v istem prostoru in z istim pohištvom. V njej se je ohranilo 1500 knjig, med njimi tudi dela Janeza Svetokriškega in katalog samostana iz leta 1695, ki velja za enega najstarejših knjižničnih katalogov na Slovenskem.
Poslikava Angel - »Pojdi v hišo božjo« je na stropni površini pod dvokapno streho prizidka s dvema stolpičema. Poslikava ponazarja angelsko figuro v rdeči halji in z vijoličnimi krili v elipsastem stropnem polju. Upodobljena angelska figura drži v rokah trak z nasipom »Pojdi v hišo božjo«. Vsa barvna polja poslikave so med seboj ločena s trakovi in črtnimi obrobami ter so preprosto ornamentirana. Celotna poslikava ima žal že vidne izgube barvne plasti. S konservatorsko – restavratorskega stališča je poslikavo treba restavrirati oziroma izvesti konservatorsko – restavratorski poseg v čim bližnji prihodnosti.
Dodajmo le še, da smo letos v okviru razmišljan o ohranjanju kulturne dediščine sodelovali s projektom »Nastajanje stenskih poslikav« v septembrsko, oktobrskih – jesenskih dnevih kulturne dediščine, ki potekajo vsako letno čez celotno Slovenijo in so letos bili izvedeni v okviru 34. Dnevih evropske kulturne dediščine in 12. Tednu kulturne dediščine 2024 pod skupnim naslovim »Dediščina kulturnih poti, mreženja in povezav«. Kulturni projekt »Nastajanje stenskih poslikav« je v letu 2024 bil delno sofinanciran s strani Mestne občine Krško.
Capuchin Library Krško
Author: Maja Ivanišin, Master of Arts, Conservator - Restorer, Trismegistus Institute
In 2024, we slightly studied the immovable monument of the Capuchin Monastery, part of which is also the Capuchin Library Krško, which is a fine example of cultural heritage in the Municipality of Krško. In the year 2024, Krško also has the theme of the monastery and capuchins in Krško. In the 17th century, the Capuchin brothers spread throughout Europe and also came to Slovenian soil. The establishment is a monastery in Krško with a special room for books and a library (between 1644 and 1897). Above the entrance door on the north side is a painting of an Angel - "Go to the house of God". From a conservation-restoration point of view, the painting must be restored or a conservation-restoration intervention should be carried out in the near future.
Keywords: wall paintings, decorative fields of wall paintings, figuration in wall paintings
Projekt vodi akademska restavratorka in magistrica umetnosti Maja Ivanišin. Za vse informacije dosegljiva na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..
Projektu lahko sledite tudi na Facebooku in ste skozi obveščeni o dogodkih.
Projekt je v letu 2024 delno sofinanciran s strani Mestne občine Krško.
Kaj smo naredili do sedaj?
Več informacij na
naši FB strani ali pišite na This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..