Restavriranje sakralnih predmetov
09 Apr 2013 Vaščani Župnijske skupnosti Lenart, ki so se odločili obnoviti notranjost in zunanjost svoje vaške cerkve, so se ob obnovi pravilno odločili in poiskali strokovno restavratorsko mnenje. Obnova seveda poteka postopoma in počasi, saj je slednja v celoti odvisna od prostovoljnih prispevkov vaščanov. Veseli smo, da smo lahko pripomogli k ohranjanju izvornega izgleda predmetov, skupnosti Lenart pa se zahvaljujemo za povabilo k sodelovanju.
Naše delo je bilo v tej fazi osredotočeno na restavriranje specifičnih sakralnih predmetov, natančneje oltarnih in drugih svečnikov.
Sakralni predmeti so v splošnem različni uporabni ali dekorativni predmeti potrebni za opravljane bogoslužja. Ti predmeti so iz zelo različnih materialov, ki pa so seveda vsi izpostavljeni staranju in tudi propadanju. Na predmetih, ki so večkrat v uporabi je zob časa tudi bistveno bolj izrazit.
Velikokrat se srečamo s primeri, kjer so skrbniki ali lastniki predmetov poiskušali bodisi zaščititi predmete ali jim želeli sami povrniti njihov izgubljeni sijaj. Slednje je praviloma seveda napačna praksa, saj predmet ne le izgubi izvorni izgled temveč mu pogosto tovrstni premazi tudi škodujejo.
V Zavodu Trismegistus vam svetujemo, da se predhodno izobrazite o pravilnih načinih hranjenja in vzdrževanja predmetov, da ne bo prišlo do neljubih primerov, ko bo imel konservator – restavrator več dela z odstranjevanjem dodanih osvežilnih premazov, kot pa z ohranjanjem samega predmeta.
Svečniki, ki smo jih imeli v delu, so bili še posebej specifični iz razloga, ker so bili ne le okrasni temveč so v cerkvici brez električne napeljave opravljali tudi funkcionalno vlogo, voščeni premazi pa so še dodatno otežili odstranjevanje večplastnih nanosov različnih lakov in bronz.
Premazovanje predmetov je nekaj s čimer se v konservatorsko – restavratorskih krogih velikokrat srečamo. Ponavadi je rezultat dobrih namenom skrbnikov predmetov, ki z veliko vnemo in v želji po olepšanju predmetov le-te sami “osvežijo”.
Problemi nastanejo, ko končni izgled ni takšen kot smo pričakovali ali pa se uporabi napačna metoda za obdelavo izvornega materiala. Takrat je potrebno dodana sredstava odstranjevati, kar pa pomeni ogromno časa, pozornosti in pazljivosti strokovnjaka. Posledično vam priporočamo da, prepustite delo ohranjanja kulturne dediščine že v osnovi strokovnjakom ali pa se natančno izobrazite o primerni hrambi in vzdrževanju predmetov, kar vam lahko kot storitev tudi ponudimo v Zavodu Trismegistus.